SZTE Konfuciusz Intézet  --  Hírek  --  KOI hírarchívum  --  Konfuciusz Intézet 2013. március

Kasznár Attila - A kínai filozófiai irányzatok rendszere című előadása március 28-án

Kasznar_eloadas

Időpont: 2013. március 28. (csütörtök) 17:30 óra

Helyszín: SZTE Rektori Hivatal Fszt. 5.

2013. március 18.

A vallás (kínai viszonylatban a filozófia!) kérdésköre meghatározó az emberi társadalom fejlődésében. Úgy is mondhatnánk, hogy e nélkül – és ebben az esetben teljesen lényegtelennek tekinthetjük, hogy monoteista, vagy politeista vallásról, illetve vallásokról beszélünk –, gyakorlatilag nincs társadalmi fejlődés. Megadja azokat a szilárd kereteket, amelyek között az egyén megtalálja a saját mozgási terét. Korlátozza az individuumot az önmegvalósításban, ugyanakkor a biztos határok kijelölésével egyfajta biztonságot is nyújt.

Nem csak fogódzó pontot jelent az egyénnek, ahhoz, hogy az elme által fel nem fogható, a tudomány által le nem írható természeti eseményekre elfogadható magyarázatot szolgáltasson, de egyben egyfajta szabályozó szerepet is betölt. Ahhoz, hogy a Kínai Népköztársaságban zajló mindennapi gazdasági, politikai és társadalmi folyamatok egyértelművé váljanak, fontos megismerni azt a többé-kevésbé töretlen, az évszázadokon keresztül ívelő, szilárd filozófiai gondolati folyamot, amely alapvetően befolyásolja a kínai emberek gondolkodását, viselkedését, valamint tevékenységét. A kínai emberek filozófiai (vallási?) hátterének ismerete hozzásegíthet a velük való könnyebb kapcsolatfelvételhez, lehetővé teszi, hogy megérthetővé váljon a cselekedeteiket mozgató társadalmi háttér.

Kasznár Attila a TEK Tudományos Tanács főtitkára, a Pécsi Tudományegyetem doktorjelöltje.